Zákaznická podpora:295562735info@arken.cz

Jak postupovat při výběru kamen

blog-vyber-kamen-2

Zima se blíží a vaše myšlenky se začínají obracet k útulným večerům stráveným u krbu. Je čas si připravit vaši zahradu na příchod chladných dnů, ale co když je třeba připravit vaši domácnost? Krbová kamna mohou být tou správnou volbou pro vytvoření teplého a útulného prostoru, ale jak si vybrat ta pravá? Zde je návod, který vám pomůže vybrat ideální krbová kamna a připomenout si jejich výhody.

Kamna jsou velmi energeticky úsporná. Dřevo je cenově dostupný a ekologickým zdrojem paliva, což znamená, že vytápění krbem může být ekonomickou volbou, a to je zejména výhodné pro nízkoenergetické domy. Kamna vytváří útulnou atmosféru a poskytují příjemné teplo. Prosklená dvířka nabízí možnost pozorovat oheň, čímž se večerní chvíle u krbu stávají ještě více pohodlnými.

Pokud vybíráte krbová kamna, jsou zde důležité aspekty, které určí, jaká jsou pro vás ta nejlepší

Na prvním místě je dobré se rozmyslet, kam budete chtít nová kamna umístit a jak velké prostory s nimi plánujete vytápět. Chcete kamna využívat pouze pro lokální vytápění jedné místnosti (například chaty nebo chalupy) nebo chcete, aby vám sloužila k vytápění celého domu? Při pořizování nových kamen je ovšem důležité si vedle velikosti vytápěného prostoru (muvědomit i plánovaný způsob vytápění. Tedy zda máte v plánu vytápět dřevem, dřevěnými briketami nebo uhelnými briketami. V případě topení dřevem totiž můžete narazit na konstrukční nedostatky, to když se vám nasekaná polínka do kamen nevejdou.

kamna-vyber

Dále je nutné počítat s tepelnými ztrátami objektu. U starších budov s horšími izolačními vlastnostmi je třeba mít na paměti, že vám bude podstatná část tepla unikat. Na místě tedy je zvolit kamna s vyšším výkonem. 

 Stavební připravenost 

Samotným výběrem kamen s těmi správnými topnými vlastnostmi ovšem proces zavádění nového zdroje tepla do domácnosti nekončí. Podstatným aspektem toho, zda budete moci nová kamna vůbec využívat, je stavební připravenost vámi vytápěných prostor. Pro připojení všech kamen je samozřejmě nejdůležitější komín. U klasických lokálních kamen pak už stačí pouze nehořlavá podlaha s dostatečnou nosností, kterou stačí zajistit buď keramickou dlažbou, sklem či plechem pod kamna. Pokud však plánujete pořídit kamna s výměníkem, musíte navíc počítat s rozvodem tepla do radiátorů a s připojením kamen na ohřev vody. Je důležité, aby vše bylo správně připojeno a systém tak bezchybně fungoval k vaší spokojenosti.

 Důležité technické specifikace 

Stará kamna byla většinou konstruována na primární spalování, což si můžete pamatovat u kamen typu „petry“, která byla vyráběna už v minulém století. Vzduch se do kamen přiváděl skrze popelník a rošt přímo pod oheň. Proto bylo nutné do kamen stále přikládat a stále vysypávat popel. To dnes již naštěstí neplatí a vyprodukované teplo v kamnech se již využívá mnohem efektivněji a hlavně ekologicky šetrněji. 

Díky sekundárnímu spalování se vzduch dostává mezi dvojitý plášť, kde dojde k předehřívání na 600 – 700 °C. Takto ohřátý vzduch se používá k vyhoření horních spalin, které se uvolňují hořením dřeva. Účinnost výhřevu se tak dostává k 80 % a co je nejdůležitější, topení v kamnech s tímto typem spalování je nejen ekonomičtější, ale i ekologičtější. Sekundární spalování také zajišťuje takzvaný oplach předního skla. Částečky spalin, které by na skle klasicky uplývaly, jsou „opláchnuty“ předehřátým vzduchem a téměř úplně vyhoří. Sklo proto stačí čistit opravdu minimálně.

kamna-vyber2

Některá kamna jsou dokonce vybavena i terciálním spalováním. Terciální spalování je v podstatě další předehřátý vzduch přidávaný nad ohniště většinou pomocí trysek. Má za úkol zplyňovat emisní částice. Díky tomuto systému se účinnost spalování zvyšuje cca na 85 %, což výrazně snižuje množství popelu, prodlouží dobu přikládání a z kamen nestoupá téměř žádný viditelný kouř. Tato varianta je tak ze všech možných typů spalování k životnímu prostředí nejšetrnější. 

 Výbava kamen a jejich možnosti 

Spalovací komora je zpravidla vyložena šamotovými deskami, a proto před prvním použitím zkontrolujte, zda jsou správně vyskládané. Ve spalovací komoře jsou totiž vloženy volně a přepravou kamen se mohou posunout. Prasklina na desce sice nevadí, problém už ovšem je, pokud budou rozbité. 

Na kamnech najdete dvě regulace vzduchu - spodní a horní. Spodní se používá na prvotní rozhoření ohně, přivádí tak do kamen přímý vzduch a po rozhoření se ihned uzavírá. Horní páčkou se reguluje hoření. Mějte na pamětí, že každá kamna mají individuální obsluhu, liší se nejen technologií a systémem spalování, ale i způsobem obsluhy.

kamna-vyber1

Přikládání do kamen bývá nejčastěji řešeno přes přední prosklená dvířka. Sklo je žáruvzdorné – to si můžete představit například jako varnou desku. Některá kamna jsou konstruována i na přikládání ze strany, což vám umožní přikládat i větší polena bez nutnosti otevřít celá velká přední dvířka. Ty postranní jsou většinou menší a neprosklená a proto si vyberte taková, která budou vyhovovat právě vám.

 Materiály kamen a jejich využití 

Krbová kamna najdete ve velké škále materiálů i barev. Nejprve si rozmyslete, do jakého interiéru budete kamna dávat.

Krbová kamna můžete pořídit plechovákachlová nebo s jinou povrchovou úpravou. Výhodou speciálních povrchových úprav, jako jsou například kachle nebo jiné obklady, je jejich schopnost akumulovat teplo. To znamená, že při aktivním topení lépe absorbují vyprodukovanou tepelnou energii, kterou vyzařují do místnosti po delší dobu.

Některá krbová kamna jsou touto technologií akumulace vybavena konstrukčně a díky tomu tak energie vyzařovaná do místnosti vydrží několik hodin i po vyhasnutí plamene.

kamna-vyber3

Při výběru kamen myslete na velikost místnosti, preferované palivo, tepelné ztráty a technické detaily. Nezapomeňte také na design a materiály, které budou esteticky ladit s vaším interiérem. Nyní, snad máte všechny informace potřebné k tomu, abyste si vybrali dokonalá krbová kamna pro vytvoření teplé a útulné zimní oázy. Pokud byste měli nějaké další otázky, neváhejte se na nás obrátit. Těšte se na pohodové chvíle u krbu, které vám zpříjemní chladné zimní večery!