Zákaznická podpora:295562735info@arken.cz

Typy kouřovodů a jejich správné zapojení

blog-vyber-kourovodu

Pořídili jste si nová kamna a potřebujete vědět, jak je připojit ke komínu a jaká pravidla při tom dodržet? Krbová kamna, krbovou vložku nebo kotel připojujeme ke komínu kouřovodem. A jak vybrat ten správný? Připravili jsme si pro vás pár základních informací a tipů, jak při volbě kouřovodů postupovat

 Typy kouřovodů 

Existují dva typy kouřovodů, nerezové - tenkostěnné a ocelové - silnostěnné kouřovody

Nerezové kouřovody mají typicky stříbrnou barvu. Pokud budou kouřovody vidět a nebudou tedy schované či zazděné, je potřeba vědět, že při vysokém rozpálení nerezových kouřovodů začínají měnit svou barvu. Ocelové kouřovody jsou nabarveny černou antikorozní barvou. Kromě použitého materiálu a barvy je ovšem hlavním rozdílem tloušťka stěny.

U tenkostěnných nerezových kouřovodů se tloušťka stěny pohybuje v řádu desetin milimetru (0,2 - 0,4 mm), zatímco tloušťka silnostěnných ocelových kouřovodů se pohybuje od 1,5 mm výše. Od toho se odvíjí také tepelná odolnost kouřovodů a jejich životnost a bezpečnostNapříklad ocelové silnostěnné kouřovody o tloušťce 1,5 mm jsou odolné vůči teplotám spalin ve výši až 400 °C, u kouřovodů o tloušťce 2 mm tato odolnost stoupá až k 1000 °C.  

Pro představu výrobci udávaná průměrná teplota spalin za hrdlem kouřovodu (místo, kudy odchází spaliny z kamen) se pohybuje běžně nad hranicí 300 °C. Maximální teplota v případě, že svá kamna vytěžujete na maximum, pak může být v tomto místě i výrazně vyšší. Investice do silnostěnných kouřovodů je tedy především investicí do bezpečnosti. I proto tenkostěnné kouřovody v naší nabídce nenaleznete. 

TIP: Nakupte kouřovody u jednoho výrobce. Budou mít stejnou barvu a přesně do sebe zapadnou.

zapojene-kourovody

 Správný průměr kouřovodu 

Kouřovod by měl mít vždy menší nebo stejný průměr jako komínová vložka, respektive sopouch, tj. ústí do komína. 

Dále velikost kouřovodu určujeme dle velikosti horního, zadního či bočního vývodu u kamen (průměr kouřovodu naleznete nejčastěji v parametrech detailu samotného produktu). Další z možností je zakoupení tzv. přechodkyNejčastějšími průměry vývodů z kamen a tedy i průměry kouřovodů jsou 120 mm, 130 mm, 150 mm či 160 mm.

Běžně se stává, že vývod z kamen neodpovídá průměru komína neboli sopouchu. Většinou je sopouch širší. V tomto případě lze využít tzv. kouřovou redukci případně komínovou redukciRedukce kouřovodu slouží k napojení dvou dílů kouřovodu s různým průměrem. Obvykle se jedná o připojení kouřovodu na kamna nebo propojení kouřových kolen s rourami

POZOR: Průměr kouřovodu by se měl pořád zvětšovat nebo být stále stejný, a to od konce kamen až ke vstupu do komínu. Nikoliv naopak. Tento problém řešte vždy s odborníkem (topenářem). Dále dejte pozor na dostatečnou vzdálenost kouřovodů od kterýchkoliv hořlavých materiálů (dveře, plastová okna, trámky a další). Minimální vzdálenost dle normy činí 40 cm.

 Zapojení kouřovodů 

Základním parametrem je typ komína, do kterého kouřovod zapojujeme. Tedy zda se jedná o cihlový, keramický, nerezový nebo šamotový komín. V zásadě je jedno, do kterého komína kouřovody napojujete, všechny varianty komínů by se měli napojit na vaše kamna bez větších potíží, liší se pouze obtížností zapojení.

Cihlový či keramický komín

Pokud nemáte udělaný otvor do komína, je nutné ho vysekat se značnou rezervou, aby poté bylo možné udělat tzv. sopouch k připojení kamen. 

Nerezový komín

Nejsnazší zapojení kamen je právě u nerezového komínu. Pokud máte průměr kouřovodu u komína úplně stejný jako je váš kouřovod u kamen, můžete kamna zapojit rovnou na komín. Pokud mají kouřovody různý průměr, použijte redukci do komína a máte taktéž hotovo.

Šamotový komín

U šamotového komína je zapojení ze zmíněných variant objektivně nejsložitější. Na druhou stranu, pokud vhodně zvolíte tzv. redukci do komína se šňůrou, může být nakonec i toto bez větších problémů či nervů.

Optimální možností je připojit kamna do komína nejkratší variantou. Ideálním případem je tedy zapojení zadního kouřovodu pomocí 25 cm dlouhé roury, zděře a růžice přímo do komína. Samozřejmě pokud to dovolí samotná konstrukce kamen. V opačném případě je nutné využít horní či boční vývod kamen například za pomoci kouřového kolena.

TIP: Délka kouřovodu před zapojením do kamen by neměla přesáhnout 2 m.

Při sestavování kouřovodu je dobré také myslet na každoroční preventivní potřebu čištění. Napomoci tomu může například koleno nebo roura s čistícím otvorem. Vyhnete se tak nepříjemnosti v podobě zdlouhavého odpojování kamen a případně velkého nepořádku ze spalin, které vám zaneřádí celou místnost.

Pro větší přehlednost jsme pro vás připravili výčet základních typů kouřovodů s krátkým komentářem.
(na jednotlivé obrázky můžete kliknout a přesměrují vás do příslušné kategorie)

redukce-kourovodu  roura-kourova
roura-s-klapkou   koleno-kourove
koleno-kourove-otocne  prechod-do-komina
ruzice  zder
koleno-kourove-otvor    rourovy-kartac
 
Správné zapojení kouřovodů je klíčové pro bezpečný a účinný provoz vašeho topidla. Dodržování základních zásad, pečlivé plánování a dodržování postupů jsou klíčem k úspěšné instalaci. Sledováním správného spádu, minimalizací kolenních spojů a používáním kvalitních materiálů a spojovacích prvků zajistíte, že váš kouřovod bude fungovat spolehlivě a bezpečně.